

Konary to wieś leżąca między Otmuchowem a Strzelinem, znana kiedyś jako Kunern. Należała do Księstwa Świdnickiego, a jednym z pierwszych właścicieli majątku w XIVw był wójt Ziębic- Konrad von Reichenbach
Od 1502r Konary były podzielone na dwie części: Dolne i Górne, każde miało swoich właścicieli, którzy dość często się zmieniali. Ponownie obie części wsi połączył w 1712r Abraham Friedrich von Sebottendorf.
W niecałą dekadę majątek zmienił właściciela i został nim Johann Ernst von Lohenstein , od którego dobra przejął w 1737r Palle Maximilian von Gaffron i w rękach tej rodziny był do połowy XIXw. Ostatnim właścicielem Konar do końca II wojny światowej był doktor Ernst Heinrich Heimann.
Pałac w Konarach zbudowano około 1736r dla Johanna Ernest von Lohensteina . W 1921r spłonął, ale już za rok był odbudowany przez rodzinę Heimann zyskując neobarokowy styl.
Dwukondygnacyjny budynek murowany nakryty jest wielospadowym dachem z powiekami i szczytami, nad którymi umieszczono wieżyczkę. Między kondygnacjami znajduje się gzyms, a okna obramowano. Pałac posiada podjazd i główne wejście w centralnym ryzalicie, nad którym znajduje się balkon wsparty na dwóch kolumnach. Drugie wejście do rezydencji prowadzi od strony parku, do którego również wiodą schody. W pałacu znajduje się kaplica.
Za pałacem w połowie XIX w powstał park krajobrazowy, w którym rośnie wiele ciekawych drzew: dęby szypułkowe, klony srebrzyste,platan klonolistny. Zachowała się tam również część stawów.
Świątynie:
Bożnowice


Dobroszów

Pierwsze wzmianki o kościele p.w. św. Jadwigi w Dobroszowie pochodzą z 1319 r. Jego ufundowanie przypisuje się samej patronce. Obecna, barokowa świątynia powstała w 2. połowie XVII w. Jej przebudowa miała miejsce ok. 1750 r. W latach 1856 oraz 1910 była restaurowana,
a w 1959 remontowana. Budynek jest murowany, salowy, częściowo oskarpowany, posiada trójkątny szczyt. Nakryty jest dachem dwuspadowym z ośmioboczną sygnaturką z baniastym hełmem. Prezbiterium zakończone jest półkoliście. Od strony południowej znajduje się zakrystia,
a od zachodniej kruchta. Zachodnią elewację akcentuje szczyt z wolutowymi spływami oraz trójkątnym przyczółkiem. Wnętrza przykryte są sklepieniami kolebkowymi z lunetami.
W dobroszowskim kościele zachowało się późnobarokowe wyposażenie z XVIII w. Autorstwo obrazu „Matka Boża Wspomożycielka Wiernych” (w ołtarzu bocznym) przypisuje się słynnemu Michaelowi Willmanowi. Interesującym elementem jest ambona w kształcie paszczy wieloryba (ambona o podobnym kształcie znajduje się w Dusznikach-Zdroju). Kościół otacza kamienny mur z drewnianym budynkiem bramnym. Brama pochodzi z 1856 r.

Konary
